Eva Nedomová

Náměstí 13/15, Nový Svit
Velké Meziříčí
59401
603 889 717
eva.darky@seznam.cz

NOVINKA - JIN JANG JÓGA

16.04.2019 14:01
Jina jang jóga - dosažení rovnováhy mysli, těla i ducha.

Každou neděli v 18,30 hod. Začínáme v neděli 5.5.2019.

Styly Jin a Jang jsou každý od sebe velice odlišné, ale zároveň se přitahují a spolu velice dobře intonují. Dlouhé pasivní protažení a držení jinovou praxí, pomáháme připravit svoje vlastní tělo, mysl a ducha pro část Jang, ve které praktikujeme pozdravy slunce, Vinyasy a posilující pozice, které přináší tělu teplo, pro lepší transformace. Hodinu ukončujeme klidným segmentem Jin jógy kde opět uklidníme celý nervový systém, tělo, mysl, ducha a srdce.

Cvičení jin jógy proto začíná v uvolněné pozici a cílí na ty klouby a vazy, kterých si jang jóga často vůbec nevšímá. I proto se jin jóga někdy v angličtině nazývá jako „soft jóga“, jakási snazší varianta cvičení jógy. Jak ovšem uvidíte při cvičení jin jógy, tento název může někdy v praxi vyznít až jako mírně zavádějící. Některé pozice jin jógy totiž jsou velmi velmi náročné.

V pozicích v jin józe se obecně zůstává déle, u některých pozic to může klidně znamenat až 20 minut. Díky tomu dochází k procvičení a posílení vazivových tkání, které jsou hlouběji a hůře dosažitelné než viditelné povrchové svalstvo.

Je jasné, že jin jóga působí na organismus odlišně než mnohem dynamičtější jang jóga, zaměřená na posílení svalů s důrazem na jejich prokrvení a prohřátí. Jin jóga namísto toho procvičuje spoje v pánvi, bocích a spodní části páteře. Zatímco při jang józe se většina pozic provádí ve stoje, jin jóga upřednostňuje sedavé a lehavé cvičení.

Není divu, že mnoho učitelů jógy považuje obě varianty cvičení za spojené nádoby, které tělo kompletně procvičí jen ve společné souhře a dají mu vše pro řádné prospívání. Lze se dokonce setkat s názorem, že cvičit pouze jang jógu znamená praktikovat jen polovinu asán. Stejně jako jang jóga, i jin jóga je dostupná ve všech úrovních pokročilosti, a není třeba se jí ani trochu obávat. Své pozice si v ní najdou úplní začátečníci, mírně i velmi pokročilí, i ti úplně nejzkušenější. Skutečnou výzvou proto není volba, který typ jógy si vybrat, Skutečnou výzvou je cvičením obou dvou stylů ve vzájemné harmonii dosáhnout úplné rovnováhy mysli, těla i ducha.